REGULAMIN ĆWICZEŃ

ROK III WLK

 

 REGULAMIN ĆWICZEŃ ROK III WLK KATOWICE

Kurs patologii realizowany jest w ramach zajęć odbywających się w Katedrze Patomorfologii obejmujący wykłady i ćwiczenia z patomorfologii oraz demonstracje sekcyjne. Ma na celu zaznajomienie studentów ze zmianami morfologicznymi występującymi w narządach w przebiegu chorób oraz wprowadzenie do współczesnej klasyfikacji chorób nowotworowych. Ćwiczenia z patomorfologii są zajęciami laboratoryjnymi.

I. Sprawy porządkowe

  1. Na seminariach i ćwiczeniach obowiązuje fartuch lekarski, maseczka i obuwie zmienne lub ochraniacze oraz zapasowe ochraniacze na sekcję pokazową.
  2. Każdy student zobowiązany jest dbać o mikroskop, preparaty histologiczne i stanowisko pracy i odpowiada za powierzone mu stanowisko pracy.
  3. Zabrania się używania telefonów komórkowych na sali ćwiczeniowej oraz wykonywania zdjęć z preparatów histopatologicznych.

Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

  1. Zabrania się spożywania posiłków i picia na sali ćwiczeniowej.

 II. Obecność na zajęciach

  1. Obecność i punktualne przychodzenie na zajęcia dydaktyczne jest obowiązkowe i zgodnie z regulaminem studiów.
  2. Każda nieobecność na zajęciach dydaktycznych musi być usprawiedliwiona poprzez przedłożenie na pierwszych zajęciach po nieobecności odpowiedniego zaświadczenia (lekarskiego, sądowego, urzędowego).
  3. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na seminariach lub ćwiczeniach studenci są zobowiązani do ich odrobienia z inną grupą ćwiczeniową (jedynie za zgodą swojego nauczyciela akademickiego potwierdzoną pisemnie).
  4. Nieobecność Studenta na zajęciach, wynikająca z:

- uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni,

- oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz,

- działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki

- uczestnictwa w egzaminie poprawkowym,

jest usprawiedliwiana, bez konieczności odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświadczonego przez odpowiedni organ/Egzaminatora. W przypadku nieobecności z powyższych przyczyn na zaliczeniu/egzaminie Student zachowuje możliwość przystąpienia do zaliczenia/egzaminu w innym terminie.

 III. Przygotowanie na seminaria i ćwiczenia

  1. Student zobowiązany jest do przygotowania na każde seminarium i ćwiczenie z materiału przewidzianego przez harmonogram i sylabus w oparciu o podaną literaturę oraz do sporządzania dokumentacji (notatki, schematy/rysunki preparatów, wydruki zdjęć z atlasu, itd.). Studentów obowiązuje wiedza z poprzednich lat studiów głównie w zakresie anatomii i histologii. Atlas preparatów histopatologicznych jest dostępny na stronie internetowej Katedry.
  2. Weryfikacja przygotowania studenta na zajęcia może mieć formę ustną lub pisemną.
  3. W przypadku stwierdzenia nieprzygotowana, student zobowiązany jest do zaliczenia seminarium/ ćwiczenia przed sprawdzianem z danego modułu.

 IV. Sprawdziany wiedzy i umiejętności

  1. W trakcie i/lub na zakończenie semestru odbywają się sprawdziany, które składają się z 2 części: pierwsza ma formę pisemną- test składający się z 20-50 pytań.

Druga część to część praktyczna polegająca na rozpoznaniu 4 z 5 preparatów histologicznych .

  1. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej (2,0) na sprawdzianie studenci mają dwa terminy sprawdzianu poprawkowego. Pierwszy sprawdzian poprawkowy odbędzie się w dwóch kolejnych tygodniach od sprawdzianu przeprowadzonego w terminie pierwszym. Drugi sprawdzian poprawkowy odbędzie się w sesji poprawkowej. Forma pierwszego i drugiego sprawdzianu poprawkowego jest taka sama, jak sprawdzianu w pierwszym terminie. Dokładny harmonogram zaliczeń poprawkowych zostanie podany do wiadomości przed pierwszym sprawdzianem odbywającym się w terminie normalnym.
  2. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na sprawdzianie, student ma dodatkowy termin zaliczenia w terminie pierwszego sprawdzianu poprawkowego. Forma sprawdzianu jest taka sama, jak przy sprawdzianie w terminie normalnym.
  3. W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej na sprawdzianie, student uzyskuje ocenę niedostateczną (2,0) i może przystąpić do sprawdzianów poprawkowych na zasadach j.w.

 V. Warunki uzyskania zaliczenia modułu z przedmiotu patomorfologia

  1. Obecność na zajęciach oraz zaliczenie wszystkich seminariów/ćwiczeń.
  2. Wykazanie się zdobyciem wszystkich przewidzianych programem umiejętności i kompetencji.
  3. Uzyskanie oceny przynajmniej dostatecznej (3,0) z każdego ze sprawdzianów.

 

 VI. Egzamin końcowy z przedmiotu

  1. Do egzaminu przystępują studenci, którzy zaliczyli wszystkie moduły.
  2. Egzamin końcowy: test wyboru składający się ze 100 pytań
  3. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie przynajmniej 70% poprawnych odpowiedzi.
  4. Końcowa ocena jest uzależniona od liczby uzyskanych punktów.
  5. Po zakończeniu egzaminu student ma prawo do wglądu do własnej pracy w określonym terminie uzgodnionym z koordynatorem przedmiotu.
  6. Studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną mają prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sesji poprawkowej. Koordynator przedmiotu ustala z Kierownikiem Katedry formę i szczegółowy termin egzaminu poprawkowego.
  7. Nieobecność na egzaminie może być usprawiedliwiona jedynie zwolnieniem lekarskim lub rektorskim, dziekańskim przedstawionym koordynatorowi przedmiotu w ciągu 7 dni od dnia egzaminu. Koordynator przedmiotu ustala z Kierownikiem Katedry formę i termin dodatkowego egzaminu.
  8. Kryterium oceny końcowej z egzaminu:

OCENA

Procent

5,0

95-100%

4,5

87-94,99%

4,0

81-86,99%

3,5

76-80,99%

3,0

70-75,99%

2,0

0-69,99%

 

 

VII. Uwagi końcowe

W uzasadnionych przypadkach sprawy studenta będą rozpatrywane indywidualnie przez Kierownika Katedry.

Informacje ogólne

 

  • Wszyscy Studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu.
  • Regulamin może ulec zmianie w czasie trwania roku akademickiego w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM, o czym student zostanie natychmiast powiadomiony za pośrednictwem „Wirtualnego Dziekanatu”.
  • Regulamin wchodzi w życie z dniem 21.02.2022 roku.
  • Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 21/2019 Senatu SUM z dnia 24 kwietnia 2019 r.

 

 REGULAMIN ZAJĘĆ on line

 

  • W zajęciach realizowanych w Uczelni nie może uczestniczyć Student, który ma objawy chorobowe sugerujące infekcję, w tym wirusową (gorączka, kaszel, duszność, ból gardła, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu/smaku, ból głowy, ogólne rozbicie, osłabienie itp). Osoby, u których wystąpią objawy chorobowe powinny pozostać w miejscu swojego pobytu, skontaktować się telefoniczne lub mailowo z sekretariatem Katedry lub Kierownikiem ćwiczeń/prowadzącym zajęcia oraz zgłosić się do Lekarza POZ celem udzielenia porady medycznej i uzyskania usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach.
  • Student, który ma objawy infekcji, przebywa na kwarantannie, bądź jest objęty leczeniem COVID-19 musi odrobić zajęcia realizowane w Uczelni w późniejszym terminie, w formie i czasie uzgodnionym z Kierownikiem ćwiczeń w jednostce prowadzącej przedmiot.
  • Warunkiem uzyskania zaliczenia z zajęć realizowanych w formie zdalnej, prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jest uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych zajęciach oraz uzyskanie pozytywnych ocen z zaliczeń cząstkowych ustnych (wideokonferencja) lub pisemnych sprawdzających efekty uczenia się przekazane podczas zajęć.
  • W przypadku nieobecności Studenta na zaliczeniu w wyznaczonym terminie, może on zgłosić się na kolejny ustalony termin traktowany już jako poprawkowy.